STOMIA

Co to jest stomia?

Jest to chirurgicznie wykonane połączenie światła jelita z powierzchnią ciała. Wykonywana jest w następstwie przebycia bardzo poważnych chorób, takich jak: rak jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna i inne. Stomia może być czasowa lub stała.

Po prostu Żyj

Magazyn

Rodzaje stomii

Podczas operacji chora część jelita jest usuwana, a ujście jelita jest wyprowadzane na ścianę brzucha. Ze względu na miejsce wyłonienia stomii dzieli się je następująco:

KOLOSTOMIA

Jest to ujście jelita grubego wytworzone na brzuchu. Wykonuje się ją w przypadku konieczności usunięcia części jelita grubego. Jeśli usunięto odbytnicę i odbyt, kolostomia jest tworzona na stałe. Jeśli zachowano zwieracze odbytu, kolostomia może mieć charakter czasowy. Kolostomia może być wytworzona w różnych częściach jelita grubego, w zależności od tego jaka część jelita została zachowana. Im większa część jelita grubego została zachowana, tym bardziej uformowany jest stolec.

ILEOSTOMIA

Jest to ujście jelita cienkiego wytworzone na brzuchu. Wykonuje się ją w przypadku konieczności usunięcia całości lub części jelita grubego. Jeżeli zachowana została odbytnica, ileostomia może mieć charakter czasowy. Ponieważ brak jelita grubego, które odpowiada za wchłanianie wody, stolec w przypadku ileostomii ma konsystencję płynną lub półpłynną. W przypadku ileostomii stałe noszenie worków jest konieczne, ponieważ wydalanie stolca jest zupełnie niekontrolowane. Worek trzeba opróżniać kilka razy dzinnie (przeciętnie 4-6).

UROSTOMIA

Jest to ujście moczowodów wytworzone na powierzchni brzucha. Służy do wydalania moczu w przypadku choroby lub uszkodzenia pęcherza moczowego. Ujście takie tworzy się najczęściej przy pomocy fragmentu jelita cienkiego (ileal conduit) lub grubego (colon conduit) w ten sposób, że wycina się fragment jelita i wykorzystuje go jako kanał pomiędzy połączonymi moczowodami a ścianą brzucha. Wycięty kilkucentymetrowy fragment jelita cienkiego lub grubego nie ma wpływu na funkcjonowanie jelita. Urostomię można również wytworzyć bezpośrednio na moczowodach (ureterostomy) lub pęcherzu (vesicostomy).

Typ stomii, ogólny stan zdrowia, tryb życia oraz kondycja psychiczna osoby ze stomią mają kluczowe znaczenie w doborze optymalnego sprzętu stomijnego. Najważniejszym czynnikiem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Worek stomijny, przeznaczony do zbierania treści jelitowej, powinien być wyposażony w odpowiednio dobrany przylepiec, który będzie dokładnie przylegał, aby zapobiegać podciekaniu. Worki stomijne muszą również skutecznie zapobiegać wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów.

Skontaktuj się z nami

Instytut Psychologiczno-Psychoseksuologiczny Terapii i Szkoleń BEATA VITA